Sztuczne wspomaganie serca

LVAD ratuje życie wielu chorych czekających na przeszczep - pompka tłoczy krew pomagając choremu sercu. wać krew. To "sztuczne wspomaganie" nazywa się LVAD (z ang. left ventricular assist device - wspomaganie lewej komory serca). Urządzenie stosuje się od początku lat 90. XX wieku. Nie jest idealnym wyjściem - wiąże się np. z dużym ryzykiem infekcji. Jednak pomaga przez kilka miesięcy podtrzymać życie osób, dla których jedyny ratunek to przeszczep serca.

Normalnie, w zdrowym sercu, krew przepływa najpierw z prawego przedsionka do prawej komory serca, która wtłacza krew do małego krwiobiegu - naczyń krwionośnych płuc. Krew wiąże tam tlen. Potem przepływa przez lewy przedsionek i lewą komorę, która z wielką siłą wypycha krew dalej, żeby dotarła do naczyń krwionośnych całego ciała.

Zdarzają się jednak poważne choroby, które drastycznie osłabiają pracę lewej komory. Serce nie pracuje dość wydajnie. Żeby mu pomóc, wynaleziono LVAD. Urządzenie składa się głównie z pompki wielkości pięści lub mniejszej (ważącej trochę ponad 20 dag) i trzech przewodów.

Pompkę wszczepia się do klatki piersiowej. Jedną rurkę łączy się z aortą, drugą - z osłabioną lewą komorą serca. Pompka działa synchronicznie z biciem serca chorego. Rurka z lewej komory doprowadza krew do urządzenia. Drugą rurką krew jest wtłaczana do aorty, podobnie jak robiłoby to zdrowe serce.

Trzeci przewód wychodzący z pompki prowadzi na zewnątrz ciała przewody zasilające. Na jego końcu znajduje się paczuszka mieszcząca panel kontrolny oraz baterie, które trzeba ładować co kilka godzin.

Tekst pochodzi z czasopisma "Focus"

>>>Strona główna<<<