Małpy potrafią planować przyszłość

   Małpy są zdolne do tworzenia planów na przyszłość odległą nawet o kilkanaście godzin. Potwierdziły to eksperymenty niemieckich naukowców, opublikowane w ostatnim "Science". Do tej pory uważano, że ludzie są jedynymi istotami, zdolnymi myśleć z takim wyprzedzeniem.

    Zestawy kamiennych narzędzi i ostrzy włóczni, znajdowane na stanowiskach archeologicznych pozwalają sądzić, że już setki tysięcy lat temu nasi przodkowie woleli być przygotowani na "wszelkie wypadki" przyszłości.
Publikujący w "Science" Nicholas J. Mulcahy i Josep Call z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku przekonują obecnie, że korzenie zachowań związanych z przewidywaniem tkwią bardzo głęboko w przeszłości wspólnej dla ludzi i naszych małpich krewniaków.

     Naukowcy ci wykazali, że wielkie małpy - szympansy bonobo i orangutany - są w stanie "z myślą o przyszłości" (późniejszym wykorzystaniu) przechować sprawdzone wcześniej narzędzia.

    W eksperymencie małpy miały najpierw okazję do nauki wykorzystania jakiegoś przedmiotu jako narzędzia. Chodziło np. o sięgnięcie po winogrona umieszczone w specjalnej konstrukcji lub po dobranie się do wiszącej za kratami butli z sokiem.

   Tak przeszkolone małpy dostały później do wyboru kilka różnych narzędzi, zdatnych i nie nadających się do określonych zadań. Mogły wybrać jedno i zabrać ze sobą. Kilka-, kilkanaście godzin później małpy wracały do pomieszczenia z winogronami lub sokiem.

   Niemal w połowie przypadków zwierzęta najpierw spontanicznie wybierały dobre narzędzie i zabierały je, a później wracały z nimi do pomieszczenia z winogronami, aby zdobyć owoce. W doświadczeniach najlepiej wypadała samica orangutana imieniem Dokana. Na 16 prób w 15 odniosła sukces - dobrała się do owoców lub soku.

"Okazuje się, że planowanie nie jest zdolnością wyłącznie ludzką. Nie wyłoniła się ona u hominidów w ciągu ostatnich 2,5-1,6 mln lat" - napisali autorzy badań.

   Przeprowadzone w Niemczech doświadczenie pozwala przypisać umiejętność planowania obu gatunkom małp - zauważają naukowcy. Jak sugerują, zdolność ta ewoluowała co najmniej 14 mln lat temu, za czasów wspólnego przodka wszystkich gatunków wielkich małp.

PAP - Nauka w Polsce

STRONA GŁOWNA