Rodzimy koliberek
    Aby zobaczyć małego ptaszka wyjadającego swoim cienkim i długim dzióbkiem nektar z kwiatów, nie trzeba jechać już w dalekie strony tropikalnych terenów obu Ameryk. Niektórzy ludzie twierdzą że będąc na wakacjach widzieli kolibra w Polsce – ale czy na pewno to był koliber?
    Kolibry są to najmniejsze ptaki, mogą one latać w tył oraz na boki – umożliwiają im to bardzo sztywne skrzydła, które mają skrócone kości ramieniowe. Jak by tego brakowało potrafią one również utrzymywać się w powietrzu, obliczono że na sekundę ptaki te wykonują 80 uderzeń skrzydłami. Opis ten doskonale pasuje do spotykanego na terenie naszego kraju Fruczaka gołąbka (Macroglossum stellatarum, Humming-bird ), są to zwierzęta należące do gromady owadów (Insecta), rzędu Lepidoptera czyli motyli, rodziny zawisaków (Sphingidae) .  
      Fruczak gołąbek jest to owad a dokładnie ćma o niezbyt długim i krępym ciele, skrzydła osiągają ok. 4-5cm pierwsza para jest ubarwiona na szaro natomiast druga ma kolor rdzawo pomarańczowy, odwłok w nasadowej części szarobrunatny, w środkowej z żółtawymi plamami po bokach, w tylnej z odstającymi pęczkami białych i czarnych łusek. Patrząc na fotografię obok rzeczywiście można go pomylić z kolibrem, należy jednak zwrócić uwagę na to że koliber nie ma czułków a obiekt naszych zainteresowań je posiada.
Chciałoby się spytać, co sprawia, że ludzie biorą te ćmy za kolibra? Macroglossum stellatarum  jako Lepidoptera posiadają charakterystyczną rurkowatą ssawkę, która w czasie spoczynku jest spiralnie zwinięta, tworzy się ona z żuwek i elementów szczęki pierwszej pary.  Aparat gębowy tego typu jest łudząco podobny do dziobu kolibra i ma on podobne zadanie, służy do wysysania nektaru znajdującego się w kwiatach. Fruczak podobnie jak koliber porusza swoimi skrzydełkami z dużą szybkością aby utrzymać się nad kwiatem z którego pobiera pokarm. Oba te stworzenia z uwagi na tak duży ubytek energii spowodowany szybkością bicia skrzydłami potrzebują wysokoenergetycznego pożywienia i nektar kwiatowy w 100% im go zapewnia. Kolejna cecha anatomiczna, która może być przyczyną naszej pomyłki to znajdujące się na tylnej części odwłoka łuski ułożone w „wachlarz”, które przypominać mogą swym ułożeniem ptasi ogon, ich zadaniem jest sterowanie oraz stabilizacja ciała owada podczas lotu.
    Wygląd fruczaka nie jest jedyną rzeczą, która wzbudza zainteresowanie wśród biologów i zdziwienie przypadkowych obserwatorów , przed rozpoczęciem lotu zwierzę to dokonuje swoistego rozgrzania mięśni, poprzez drgania skrzydeł, do momentu aż temperatura jego ciała osiągnie 38oC – zachodzi podczas tego zjawisko endotermii.
Pochodzenie
     Motyle widywane w okresie maj - czerwiec przylatują do naszego kraju z południa Europy, składają jaja a pod koniec sierpnia do października możemy podziwiać okazy, które wykluły się na terenie naszego kraju.

  Rozwój
  Fruczaki rozwijają się z jaj, są to owady o przeobrażeniu zupełnym (holometabolia), larwa typu polipodialnego (gąsienica) niepodobna do postaci dorosłej, zamknięta w kokonie.  
Gdzie spotkać „polskiego kolibra”?
    Najlepiej zaobserwować je w okresie wakacyjnym i wczesną  jesienią. Żyją one w środowisku o charakterze stepowym ale bardzo często spotkać je można w ogródkach i na balkonach. Żerują  na następujących roślinach: Galium (przytulia), Rubia tinctorum (marzana barwierska, farbiarska), Carduus (oset), Phlox (floks), Petunia (petunia), Aster (aster), Zinnia (cynia), Centaurea (chaber), Stellaria (gwiazdnica).

Tekst opracował: Mateusz Gortat   
Prawa autorskie do tekstu znajdującego się na stronie są zastrzeżone dla jego autora, tekst nie może być kopiowany i wykorzystywany bez zgody autora.
Fotografie zaczerpnięte z :
(fot. 1, 2, 3) – autor zdjęć M.Nowak wyraził zgodę na ich publikację:
http://www.p-x.pl/mietnow/galeria.php?co=view&dir=023    
(fot. 5) - autor nieznany:
http://xoomer.alice.it/silivoc/SpeciesPages/MacroStellat.htm     
Prawa autorskie do wszystkich zdjęć wykorzystanych na stronie są zastrzeżone dla ich autorów. Zdjęcia nie mogą być kopiowane i wykorzystywane w żaden inny sposób bez zgody autora.

Powrót do strony głównej