BIOCHEMIA
www.logbia.republika.pl


Nie będę się tutaj poważnie rozpisywał wskaże jedynie na kilku przykładach, że jednak w skład biologii wchodzi chemia i wcale nie jest jej tak mało...

Aby ukazać jak chemia jest ważna w nauce biologii posłużę się kilkoma, moim zdaniem, ciekawymi  i prostymi przykładami:

1. pH : kwaśne , zasadowe, obojętne:


a) wpływ ph gleby na rozwój roślin:
w rolnictwie pH ma ogromny wpływ na jakość upraw, ponieważ większość roślin ma określone wymagania co do kwasowości gleby, np. Konwalia toleruje gleby o odczynie kwasowym, natomiast podbiał już o odczynie zasadowym.
UWAGA!!! na maturze  2005 pojawiło się zadanie dotyczące wpływu pH gleby na kolor kwiatów. Jako przykład podam tutaj hortensję , które jeżeli rosną na glebie o odczynie kwasowym mają kwiaty w kolorze niebieskim a na glebie o odczynie zasadowym różowe. 

b) pH ludzkiej krwi wynosi 7,4 czyli jest to odczyn słabo zasadowy. Każde odchylenie od tej wartości większe lub równe 0,2 jednostki świadczy o stanie chorobowym.

2. Wpływ pierwiastków na funkcjonowanie organizmów roślinnych i zwierzęcych:
Tabele przedstawiają skład ilościowy pierwiastków w organizmie człowieka.
        ---------------------
SOLE MAGNEZU I WAPNIA
są trudno rozpuszczalne w wodzie wchodzą w skład zębów i kości . Niedobór tych składników prowadzi do osteoporozy - kości stają się porowate i łamliwe. Magnez jest czynnikiem przeciw stersowym, przeciw alergicznym, przeciw zapalnym i ochraniającym przed promieniowaniem jonizującym. Jest on również aktywatorem niektórych enzymów. U roślin wchodzi w skład chlorofilu. Natomiast wapń w postaci CaCO3 jest składnikiem muszli .


fot. zdjęcie mikroskopowe kości, rys.a zdrowego człowieka , b - chorego na osteoporozę.3. Chemia w służbie medycyny a jednocześnie obiekt badań medyczno - biologicznych:

a) siarczan (VI) baru stosuje się go jako kontrast przy wykonywaniu zdjęć rentgenowskich przewodu pokarmowego. Bar bardzo dobrze pochłania promienie rentgenowskie. Mimo, że jony baru są trujące , może on być wprowadzany do przewodu pokarmowego ponieważ jest słabo rozpuszcalny.

b) siarczan(VI) magnezu - (sól gorzka) używany jako środek przeczyszczajacy.

 
4. Do poznania przebiegu procesów biologicznych niezbędne są wiadomości na temat chemicznej budowy wielu związków takich jak ATP,NAD,FAD.
Podstawowe elementy budulcowe organizm: białka, cukry, tłuszcze.

KONIEC, wróć do strony głównej
błedy merytryczne i ortograficzne zgłoś: tutaj